Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sportovní výcvik

SPORTOVNÍ KYNOLOGIE je tradiční odvětví z oblasti výcviku psů, které se odštěpilo od kynologie pracovní. Jedná se o všestranný výcvik, který se skládá ze tří částí a to výcviku stopy, poslušnosti a obrany. V minulosti byl náš zkušební řád propracován tak, aby se velmi blížil pracovnímu využití psa (ve Svazarmu byli psi cvičeni pro případnou potřebu armády). Dnes je kladen důraz hlavně na vynikající ovladatelnost psa a zjednodušení z hlediska objektivity posuzování, hodnotí se hlavně přesnost provedení cviků a ochota ke spolupráci. Týmy poměřují své výkony na soutěžích podle národního nebo mezinárodního zkušebního řádu. 

STOPA je označována za královskou disciplínu, neboť je z hlediska tréninku asi nejtěžší. Její obtížnost je dána délkou, počtem lomů a předmětů a tím, zda je stopa vlastní či cizí, případně křížená další osobou. Pes ji musí vypracovat v předepsaném limitu a všechny předměty nalézt a označit nebo přinést. 

POSLUŠNOST je základem každého výcviku psa. Mezi základní cviky patří přivolání (nejdůležitější cvik jakékoli ovladatelnosti), chůze u nohy, polohy sedni-lehni-vstaň, aport a odložení. V pokročilejších zkouškách narazíte na cviky jako plazení, překonání překážek, vysílání, reakce na střelbu a další.

OBRANA se skládá z obíhání maket, vyhledání a vyštěkání figuranta a následného zadržení v různých situacích a samozřejmě také pouštění a dalších cviků (více záložka Obrana).

 

INSTRUKTOR stopa, poslušnost Radka Dacejová (hlavní výcvikář)

LEKCE sobota 10:00 - 12:00 pro členy klubu